C0603C564K4PAC7867
Mfr.Part #
C0603C564K4PAC7867
Description
CAP CER 0.56UF 16V X5R 0603
Ceramic Capacitors
Product Height (mm) :
0.8
Series :
SMD Comm X5R
Temperature Coefficient :
X5R
Tolerance :
10%
Product :
General Type MLCCs
Dielectric :
X5R
Failure Rate :
Termination :
Standard
Case Style :
Ceramic Chip
Ratings :
Packaging :
Tape and Reel
Microwave Application :
No
Base Product Number :
C0603C
Dissipation Factor (%) :
10
Special Feature :
Non Polar Device|Temperature Stable Dielectric
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Status :
Active
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Construction :
Flat
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Class :
Class 2
Termination Style :
Pad
Maximum Operating Temperature (°C) :
85
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Type :
X5R Dielectric Commercial Grade MLCCs
Capacitance :
0.56 μF
Depth Tolerance (mm) :
±0.15
Voltage - Rated :
16V
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Number of Terminals :
2
Lead Spacing :
Height Tolerance (mm) :
±0.1
Mounting :
Surface Mount
Product Depth (mm) :
0.8
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Lead Style :
Features :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Voltage :
16VDC
Height - Seated (Max) :
Length Tolerance (mm) :
±0.15
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
0.8 mm
Package / Case :
ECCN (US) :
EAR99
Product Type :
Ceramic Capacitors
Applications :
Bypass, Decoupling
Product Length (mm) :
1.6
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Capacitance Value :
0.56uF
Length :
1.6 mm
Subcategory :
Capacitors
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0603C564K4PAC7867 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Type:X5R Dielectric Commercial Grade MLCCs, Operating Temperature:-55°C ~ 85°C, Voltage:16VDC, Package / Case:0603, C0603C564K4PAC7867 pinout, C0603C564K4PAC7867 datasheet PDF, C0603C564K4PAC7867 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0603C564K4PAC7867 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0603C564K4PAC7867
SMD Comm X5R 0.56 µF 16V Ceramic Capacitor 10% X5R 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0603