C0603C561K4HACAUTO
Mfr.Part #
C0603C561K4HACAUTO
Description
CAP CER 0603 560PF 16V ULTRA STA
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Height :
870μm
Feature :
Low ESL, High Temperature
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Tolerance :
±10%
Capacitance :
560pF
Lead Free :
Lead Free
Dielectric Material :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
X8R
Voltage - Rated DC :
16V
Factory Lead Time :
47 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Applications :
Automotive
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
KEMET C0603C561K4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 560pF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)