C0603C561J1RAC7867
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0603C561J1RAC7867
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 560PF 100V X7R 0603
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Width :
0.8mm
Capacitance :
560pF
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
Max Operating Temperature :
125°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Length :
1.6mm
Height :
800μm
Package / Case :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated DC :
100V
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Multilayer :
yes
Depth :
800μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
5%
KEMET C0603C561J1RAC7867
560pF Ceramic Capacitor 5% 2 Terminations 0603