C0603C561J1GACAUTO
Mfr.Part #
C0603C561J1GACAUTO
Description
CAP CER 560PF 100V C0G/NP0 0603
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Voltage - Rated DC :
100V
Applications :
Automotive
Factory Lead Time :
8 Weeks
Capacitance :
560pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
1.6mm
Width :
0.8mm
Height :
870μm
Surface Mount :
yes
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Feature :
Low ESL
Series :
SMD Auto C0G
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Multilayer :
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~125°C