C0603C561F4HACAUTO
Mfr.Part #
C0603C561F4HACAUTO
Description
CAP CER 0603 560PF 16V ULTRA STA
Applications :
Automotive
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
560pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
X8R
Voltage - Rated DC :
16V
Feature :
Low ESL, High Temperature
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Height :
870μm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
KEMET C0603C561F4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 560pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)