C0603C512K4JAC7867
Mfr.Part #
C0603C512K4JAC7867
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5100PF 16V U2J 0603
Capacitance :
5100pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
870μm
Material :
Ceramic
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Thickness :
863.6μm
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
U2J
Series :
SMD Comm U2J
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Factory Lead Time :
52 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
16V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
KEMET C0603C512K4JAC7867
SMD Comm U2J 5100pF 16V Ceramic Capacitor ±10% U2J 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)