C0603C512J5GACAUTO
Mfr.Part #
C0603C512J5GACAUTO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5100PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Ratings :
AEC-Q200
Applications :
Automotive
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Low ESL
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
SMD Auto C0G
Capacitance :
5100pF
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Factory Lead Time :
8 Weeks
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
KEMET C0603C512J5GACAUTO
SMD Auto C0G 5100pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)