C0603C512J4JAC7867
Mfr.Part #
C0603C512J4JAC7867
Description
CAP CER 5100PF 16V U2J 0603
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
U2J
Material :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
16V
Height :
870μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
SMD Comm U2J
Factory Lead Time :
52 Weeks
Capacitance :
5100pF
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Thickness :
863.6μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±5%
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
KEMET C0603C512J4JAC7867
SMD Comm U2J 5100pF 16V Ceramic Capacitor ±5% U2J 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)