C0603C511F5GAL7867
Mfr.Part #
C0603C511F5GAL7867
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 510PF 50V NP0 0603
Ceramic Capacitors
Height - Seated (Max) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
50V
Package :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.034" (0.87mm)
Ratings :
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Product Status :
Active
Failure Rate :
Lead Style :
Applications :
High Reliability
Lead Spacing :
Capacitance :
510 pF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Base Product Number :
C0603C
Series :
SMD Comm C0G SnPb
Features :
Low ESL
KEMET C0603C511F5GAL7867
SMD Comm C0G SnPb 510 pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
C0603C511F5GAL7867 Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm).As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G, NP0.
C0603C511F5GAL7867 Features
a size/dimension of 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)