C0603C510J8HACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0603C510J8HACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0603 51PF 10V ULTRA STAB
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Automotive
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
51pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Height :
870μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Voltage - Rated DC :
10V
Dielectric Material :
Ceramic
Feature :
Low ESL, High Temperature
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Temperature Coefficient :
X8R
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±5%
KEMET C0603C510J8HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 51pF Ceramic Capacitor ±5% X8R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)