C0603C475K9PAC7867
Mfr.Part #
C0603C475K9PAC7867
Description
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603
Ceramic Capacitors
RoHS :
Details
Dielectric :
X5R
Termination Style :
SMD/SMT
Package / Case :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X5R
Subcategory :
Capacitors
Length :
1.6 mm
Product :
General Type MLCCs
Voltage - Rated :
6.3V
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Width :
0.8 mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Class :
Class 2
Tolerance :
±10%
Brand :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
SMD Comm X5R
Capacitance :
4.7uF