C0603C474Z8VAC7867
Mfr.Part #
C0603C474Z8VAC7867
Description
CAP CER 0.47UF 10V Y5V 0603
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Dielectric :
Y5V
Tolerance :
80%
Pbfree Code :
yes
Length :
1.6mm
Min Operating Temperature :
-30°C
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Height :
800μm
Capacitance :
470nF
Voltage - Rated DC :
10V
Depth :
800μm
Dielectric Material :
Ceramic
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
85°C
KEMET C0603C474Z8VAC7867
470nF Ceramic Capacitor 80% 0603