C0603C472M4RECAUTO7411
Mfr.Part #
C0603C472M4RECAUTO7411
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0603 4.7NF 16V X7R 20%
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tape and Reel (TR)
Applications :
Automotive, ESD Protection
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
4700pF
Series :
ESD SMD Auto X7R
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±20%
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
16V
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Ratings :
AEC-Q200
KEMET C0603C472M4RECAUTO7411
ESD SMD Auto X7R 4700pF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)