C0603C472J9RAL7867
Mfr.Part #
C0603C472J9RAL7867
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4700PF 6.3V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Lead Spacing :
Capacitance :
4700 pF
Voltage - Rated :
6.3V
Lead Style :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Applications :
High Reliability, Bypass, Decoupling
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Product Status :
Active
Height - Seated (Max) :
Ratings :
Thickness (Max) :
0.034" (0.87mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Series :
SMD Comm X7R SnPb
Features :
Base Product Number :
C0603C
Failure Rate :
Package :
Tape and Reel (TR)
KEMET C0603C472J9RAL7867
SMD Comm X7R SnPb 4700 pF 6.3V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)