C0603C472G5GEC7867
Mfr.Part #
C0603C472G5GEC7867
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 4700PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
10 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
ESD Protection
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
4700pF
Feature :
Low ESL
Tolerance :
±2%
Series :
ESD SMD Comm C0G
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
50V
KEMET C0603C472G5GEC7867
ESD SMD Comm C0G 4700pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)