C0603C471K2RACAUTO
Mfr.Part #
C0603C471K2RACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 470PF 200V X7R 0603
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
470pF
HTS Code :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Tolerance :
±10%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Series :
SMD Auto X7R
Published :
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Case Code (Imperial) :
Depth :
800μm
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Cut Tape (CT)
Voltage - Rated DC :
200V
Multilayer :
yes
Thickness :
863.6μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Width :
0.8mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
1.6mm