C0603C471G1GAC7867
Mfr.Part #
C0603C471G1GAC7867
Description
CAP CER 470PF 100V NP0 0603
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated DC :
100V
Dielectric Material :
Ceramic
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
470pF
Tolerance :
2%
Package / Case :
KEMET C0603C471G1GAC7867
470pF Ceramic Capacitor 2% 0603
C0603C471G1GAC7867 Overview
A voltage of 100V is required to operate this capacitor.
C0603C471G1GAC7867 Features
with the voltage - Rated DC of 100V