C0603C470J3GAL7867
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0603C470J3GAL7867
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 47PF 25V NP0 0603
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Surface Mount :
yes
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Length :
1.6mm
Multilayer :
yes
Capacitance :
47pF
JESD-609 Code :
e0
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
25V
Dielectric :
C0G
Pbfree Code :
No
Package / Case :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Published :
Positive Tolerance :
5%
Mounting Feature :
Surface Mount
Width :
0.8mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature (Max) :
125°C
Lead Free :
Contains Lead
Negative Tolerance :
5%
Reach Compliance Code :
not_compliant
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
30ppm/Cel ppm/°C
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn90Pb10) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
0.8mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
KEMET C0603C470J3GAL7867
47pF Ceramic Capacitor 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations 0603