C0603C470J3GACAUTO
Mfr.Part #
C0603C470J3GACAUTO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 47PF 25V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
25V
Width :
0.8mm
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Cut Tape (CT)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
SMD Auto C0G
Factory Lead Time :
33 Weeks
Temperature Characteristics Code :
C0G
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Multilayer :
yes
Capacitance :
47pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
Automotive
Length :
1.6mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Imperial) :
Feature :
Low ESL
Thickness :
863.6μm
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±5%