C0603C470F5GAC7867
Mfr.Part #
C0603C470F5GAC7867
Description
CAP CER 47PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Reach Compliance Code :
Compliant
Product Status :
Active
Lead Spacing :
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Positive Tolerance :
1%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
C0G
Height :
0.8 mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Capacitance Value :
47pF
Negative Tolerance :
1%
Tolerance :
1%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Product :
General Type MLCCs
Base Product Number :
C0603C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated :
50V
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Equivalent Series Resistance Type :
Extreme Low
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Series :
SMD Comm C0G
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Termination :
Standard
Package / Case :
Length :
1.6 mm
HTS Code :
Dielectric :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Width :
0.8 mm
ECCN (US) :
EAR99
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
Class :
Class 1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Style :
Packaging :
Tape and Reel
Case Style :
Ceramic Chip
Microwave Application :
No
Number of Terminals :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Depth (mm) :
0.8
Dielectric Material :
Ceramic
KEMET Corporation
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Voltage :
50VDC
Product Height (mm) :
0.8
Product Type :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
47 pF
Construction :
Flat
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Applications :
GENERAL PURPOSE
Subcategory :
Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Size Code :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Surface Mount :
yes
Dissipation Factor (%) :
0.1
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Type :
C0G Dielectric Commercial Grade MLCCs
Mounting :
Ratings :
Termination Style :
Pad
Features :
Low ESL
Product Length (mm) :
1.6
Multilayer :
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0603C470F5GAC7867 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0603, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Voltage:50VDC, Type:C0G Dielectric Commercial Grade MLCCs, C0603C470F5GAC7867 pinout, C0603C470F5GAC7867 datasheet PDF, C0603C470F5GAC7867 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0603C470F5GAC7867 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0603C470F5GAC7867
SMD Comm C0G 47 pF 50V Ceramic Capacitor 1% C0G, NP0 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603