C0603C470D1GAC7867
Mfr.Part #
C0603C470D1GAC7867
Description
CAP CER 47PF 100V NP0 0603
Package / Case :
Height :
800μm
Depth :
800μm
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Dielectric Material :
Ceramic
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
100V
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Pbfree Code :
yes
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
47pF
Dielectric :
C0G
KEMET C0603C470D1GAC7867
47pF Ceramic Capacitor 0603
C0603C470D1GAC7867 Overview
An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.A voltage of 100V is required to operate this capacitor.
C0603C470D1GAC7867 Features
with the voltage - Rated DC of 100V