C0603C430J4HACAUTO
Mfr.Part #
C0603C430J4HACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0603 43PF 16V ULTRA STAB
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±5%
Lead Free :
Lead Free
Applications :
Automotive
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Feature :
Low ESL, High Temperature
Voltage - Rated DC :
16V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Height :
870μm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
X8R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
43pF
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Dielectric Material :
Ceramic
KEMET C0603C430J4HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 43pF Ceramic Capacitor ±5% X8R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)