C0603C390G2GAC7867
Mfr.Part #
C0603C390G2GAC7867
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CER CAP
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Base Product Number :
C0603C
Lead Spacing :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Style :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±2%
Thickness (Max) :
0.034" (0.87mm)
Height - Seated (Max) :
Failure Rate :
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Low ESL
Capacitance :
39 pF
Voltage - Rated :
200V
Series :
SMD Comm C0G
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
KEMET C0603C390G2GAC7867
SMD Comm C0G 39 pF 200V Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
C0603C390G2GAC7867 Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm).The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G, NP0.
C0603C390G2GAC7867 Features
a size/dimension of 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)