C0603C334K8RACAUTO
Mfr.Part #
C0603C334K8RACAUTO
Description
CAP CER 0.33UF 10V X7R 0603
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Width :
0.8mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Rated DC :
10V
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Series :
SMD Auto X7R
Temperature Coefficient :
X7R
Dielectric Material :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
870μm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Capacitance :
0.33μF
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Ratings :
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount, MLCC
Temperature Characteristics Code :
X7R
Length :
1.6mm
Multilayer :
yes
Published :
Tolerance :
±10%
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
KEMET C0603C334K8RACAUTO
SMD Auto X7R 0.33μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)