C0603C332K4GAC7867
Mfr.Part #
C0603C332K4GAC7867
Description
CAP CER 3300PF 16V NP0 0603
Ceramic Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Base Product Number :
C0603C
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Packaging :
Tape and Reel
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Product Length (mm) :
1.6
Product Depth (mm) :
0.8
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Product Status :
Active
Case Style :
Ceramic Chip
Dielectric :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Features :
Low ESL
Series :
SMD Comm C0G
Lead Spacing :
Termination Style :
Pad
Capacitance Value :
0.0033uF
Voltage :
16VDC
Lead Style :
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Microwave Application :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Height (mm) :
0.8
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Failure Rate :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
3300 pF
Mounting :
Surface Mount
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
10%
Dissipation Factor (%) :
0.1
Package / Case :
Number of Terminals :
2
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Equivalent Series Resistance Type :
Extreme Low
ECCN (US) :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage - Rated :
16V
Construction :
Flat
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0603C332K4GAC7867 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Voltage:16VDC, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Package / Case:0603, C0603C332K4GAC7867 pinout, C0603C332K4GAC7867 datasheet PDF, C0603C332K4GAC7867 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0603C332K4GAC7867 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0603C332K4GAC7867
SMD Comm C0G 3300 pF 16V Ceramic Capacitor 10% C0G, NP0 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603