C0603C332K3GECAUTO
Mfr.Part #
C0603C332K3GECAUTO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3300PF 25V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
0.8mm
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Applications :
Automotive, ESD Protection
Length :
1.6mm
Series :
ESD SMD Auto C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
0.8mm
Feature :
Low ESL
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Temperature Characteristics Code :
C0G
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Surface Mount :
Voltage - Rated :
25V
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
3300pF
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
KEMET C0603C332K3GECAUTO
ESD SMD Auto C0G 3300pF 25V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)