C0603C331M5HAC7867
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0603C331M5HAC7867
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 330PF 50V X8R 0603
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Series :
SMD Comm X8R HT150C
Temperature Coefficient :
X8R
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
330pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Low ESL, High Temperature
Height :
870μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
KEMET C0603C331M5HAC7867
SMD Comm X8R HT150C 330pF Ceramic Capacitor ±20% X8R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)