C0603C330F5GAC7867
Mfr.Part #
C0603C330F5GAC7867
Description
CAP CER 33PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Product :
General Type MLCCs
Termination :
Standard
Failure Rate :
Negative Tolerance :
1%
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Capacitance :
33 pF
Reach Compliance Code :
Compliant
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Class :
Class 1
Microwave Application :
No
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Lead Style :
Package / Case :
ECCN (US) :
EAR99
Height - Seated (Max) :
Voltage :
50VDC
Subcategory :
Capacitors
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Features :
Low ESL
Temperature Characteristics Code :
C0G
Termination Style :
Pad
KEMET Corporation
Positive Tolerance :
1%
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Length (mm) :
1.6
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Product Type :
Ceramic Capacitors
Number of Terminals :
2
Equivalent Series Resistance Type :
Extreme Low
Case Style :
Ceramic Chip
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Packaging :
Tape and Reel
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
50V
Width :
0.8 mm
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Series :
SMD Comm C0G
Capacitance Value :
33pF
Product Depth (mm) :
0.8
Construction :
Flat
Product Status :
Active
Mounting :
Surface Mount
Size Code :
Tolerance :
1%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dissipation Factor (%) :
0.1
Ratings :
Base Product Number :
C0603C
Product Height (mm) :
0.8
Length :
1.6 mm
Lead Spacing :
Height :
0.8 mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Dielectric :
C0G
Type :
C0G Dielectric Commercial Grade MLCCs
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0603C330F5GAC7867 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0603, Voltage:50VDC, Type:C0G Dielectric Commercial Grade MLCCs, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, C0603C330F5GAC7867 pinout, C0603C330F5GAC7867 datasheet PDF, C0603C330F5GAC7867 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0603C330F5GAC7867 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0603C330F5GAC7867
SMD Comm C0G 33 pF 50V Ceramic Capacitor 1% C0G, NP0 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603