C0603C302F4HAC7867
Mfr.Part #
C0603C302F4HAC7867
Description
CAP CER 3000PF 16V X8R 0603
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
16V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Low ESL, High Temperature
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
3000pF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Temperature Coefficient :
X8R
Series :
SMD Comm X8R HT150C
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±1%
Applications :
GENERAL PURPOSE
KEMET C0603C302F4HAC7867
SMD Comm X8R HT150C 3000pF Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)