C0603C301J3HACAUTO
Mfr.Part #
C0603C301J3HACAUTO
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0603 300PF 25V ULTRA STA
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Capacitance :
300pF
Tolerance :
±5%
Applications :
Automotive
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
870μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Dielectric Material :
Ceramic
Feature :
Low ESL, High Temperature
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Temperature Coefficient :
X8R
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
25V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
KEMET C0603C301J3HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 300pF Ceramic Capacitor ±5% X8R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)