C0603C301F4GAC7867
Mfr.Part #
C0603C301F4GAC7867
Description
CAP CER 300PF 16V NP0 0603
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Tolerance :
1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
800μm
Mount :
Surface Mount
Dielectric Material :
Ceramic
Published :
Length :
1.6mm
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
8 Weeks
Pbfree Code :
yes
Height :
800μm
Voltage - Rated DC :
16V
Package / Case :
Capacitance :
300pF
Lead Free :
Lead Free
Dielectric :
C0G
KEMET C0603C301F4GAC7867
300pF Ceramic Capacitor 1% 0603
C0603C301F4GAC7867 Overview
Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.With the voltage 16V, it is capable of operating.
C0603C301F4GAC7867 Features
with the voltage - Rated DC of 16V