C0603C272M8JAC7867
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0603C272M8JAC7867
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2700PF 10V U2J 0603
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Series :
SMD Comm U2J
Material :
Ceramic
Thickness :
863.6μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
2700pF
Voltage - Rated :
10V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
870μm
Pbfree Code :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
U2J
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
52 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
KEMET C0603C272M8JAC7867
SMD Comm U2J 2700pF 10V Ceramic Capacitor ±20% U2J 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)