C0603C272M4JAC7867
Mfr.Part #
C0603C272M4JAC7867
Description
CAP CER 2700PF 16V U2J 0603
Applications :
GENERAL PURPOSE
Material :
Ceramic
Series :
SMD Comm U2J
Temperature Coefficient :
U2J
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
2700pF
Voltage - Rated :
16V
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Height :
870μm
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Factory Lead Time :
52 Weeks
Tolerance :
±20%
Mount :
Surface Mount
Thickness :
863.6μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
KEMET C0603C272M4JAC7867
SMD Comm U2J 2700pF 16V Ceramic Capacitor ±20% U2J 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)