C0603C271M3HACAUTO
Mfr.Part #
C0603C271M3HACAUTO
Description
CAP CER 0603 270PF 25V ULTRA STA
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Lead Free :
Lead Free
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Voltage - Rated DC :
25V
Ratings :
AEC-Q200
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
870μm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Feature :
Low ESL, High Temperature
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Coefficient :
X8R
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Applications :
Automotive
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
270pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
KEMET C0603C271M3HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 270pF Ceramic Capacitor ±20% X8R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)