C0603C271J5GACAUTO
Mfr.Part #
C0603C271J5GACAUTO
Description
CAP CER 270PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Width :
0.8mm
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Temperature Characteristics Code :
C0G
Ratings :
AEC-Q200
Dielectric :
C0G
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Depth :
800μm
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Series :
SMD Auto C0G
Factory Lead Time :
8 Weeks
Published :
Height :
870μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Radiation Hardening :
No
Feature :
Low ESL
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Ceramic
Contact Plating :
Tin
Capacitance :
270pF
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Free :
Lead Free
Applications :
Automotive
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
1.6mm
KEMET C0603C271J5GACAUTO
SMD Auto C0G 270pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)