C0603C270J5GAL7867
Mfr.Part #
C0603C270J5GAL7867
Description
CAP CER 27PF 50V NP0 0603
Ceramic Capacitors
ECCN (US) :
EAR99
Capacitance :
27PF(pF)
Wire Form :
Not Required
Microwave Application :
No
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Termination :
Standard
Height - Seated (Max) :
Dielectric :
C0G
Packaging :
Tape and Reel
Features :
Low ESL
Lead Spacing :
Width :
0.8 mm
Lead Diameter (nom) :
Not Required(mm)
Product Status :
Active
Product Depth (mm) :
0.8
Package / Case :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Termination Style :
Pad
Case Style :
Ceramic Chip
Operating Temp Range :
-55C to 125C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Diameter (mm) :
Not Required(mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Base Product Number :
C0603C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Subcategory :
Capacitors
Rad Hardened :
No
Equivalent Series Resistance Type :
Extreme Low
Temp Coeff (Dielectric) :
C0G
Lead Style :
Product Length (mm) :
1.6
Type :
C0G Dielectric Commercial Grade MLCCs
Package :
Tape and Reel (TR)
Voltage :
50VDC
Construction :
Flat
Failure Rate :
Not Required
Seated Plane Height :
Maximum Operating Temperature (°C) :
125
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mounting :
Surface Mount
Class :
Class 1
Voltage - Rated :
50V
Mounting Style :
Surface Mount
Applications :
High Reliability
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Dissipation Factor (%) :
0.1
Capacitance Value :
27pF
Number of Terminals :
2
Height :
0.8 mm
Product :
General Type MLCCs
RoHS Status :
RoHS non-compliant
Tolerance (+ or -) :
5%
Series :
Minimum Operating Temperature (°C) :
-55
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Length :
1.6 mm
Tolerance :
5%
Product Height (mm) :
0.8
Ratings :
Thickness (Max) :
0.034 (0.87mm)
Introducing Ceramic Capacitors KEMET C0603C270J5GAL7867 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:0603, Operating Temperature:-55°C ~ 125°C, Type:C0G Dielectric Commercial Grade MLCCs, Voltage:50VDC, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, C0603C270J5GAL7867 pinout, C0603C270J5GAL7867 datasheet PDF, C0603C270J5GAL7867 amp .Beyond Ceramic Capacitors KEMET C0603C270J5GAL7867 ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KEMET C0603C270J5GAL7867
* 27PF(pF) 50V Ceramic Capacitor 5% C0G, NP0 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603