C0603C242J5GAC7867
Mfr.Part #
C0603C242J5GAC7867
Description
CAP CER 2400PF 50V NP0 0603
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
2400pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Feature :
Low ESL
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
SMD Comm C0G
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
8 Weeks
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
50V
KEMET C0603C242J5GAC7867
SMD Comm C0G 2400pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)