C0603C241F5HAC7867
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0603C241F5HAC7867
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 240PF 50V X8R 0603
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
240pF
Feature :
Low ESL, High Temperature
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Temperature Coefficient :
X8R
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Dielectric :
X8R
Voltage - Rated :
50V
Voltage - Rated DC :
50V
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Series :
SMD Comm X8R HT150C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
18 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
KEMET C0603C241F5HAC7867
SMD Comm X8R HT150C 240pF 50V Ceramic Capacitor ±1% X8R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)