C0603C240M3HACAUTO
Mfr.Part #
C0603C240M3HACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0603 24PF 25V ULTRA STAB
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
Automotive
Factory Lead Time :
18 Weeks
Capacitance :
24pF
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
25V
Series :
SMD Auto X8R HT150C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
X8R
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Height :
870μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Feature :
Low ESL, High Temperature
Operating Temperature :
-55°C~150°C
KEMET C0603C240M3HACAUTO
SMD Auto X8R HT150C 24pF Ceramic Capacitor ±20% X8R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C Low ESL, High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)