C0603C224M4RAL7867
Mfr.Part #
C0603C224M4RAL7867
Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0603
Ratings :
Package :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
16V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Base Product Number :
C0603C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Applications :
High Reliability, Bypass, Decoupling
Features :
Thickness (Max) :
0.034" (0.87mm)
Series :
SMD Comm X7R SnPb
Lead Spacing :
Product Status :
Active
Capacitance :
0.22 µF
Lead Style :
KEMET C0603C224M4RAL7867
SMD Comm X7R SnPb 0.22 μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)