C0603C224K4NACAUTO
Mfr.Part #
C0603C224K4NACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.22UF 16V X8L 0603
Stock
825
In Stock :
825
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
SMD Auto X8L HT150C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
16V
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
0.22µF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Temperature Coefficient :
X8L
Feature :
High Temperature
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Ratings :
AEC-Q200
Applications :
Automotive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
KEMET C0603C224K4NACAUTO
SMD Auto X8L HT150C 0.22μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X8L 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~150°C High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)