C0603C224K3RACAUTO7411
Mfr.Part #
C0603C224K3RACAUTO7411
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0603
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
1.6mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
Height :
0.8mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
220nF
Positive Tolerance :
10%
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature (Max) :
125°C
Negative Tolerance :
10%
Reference Standard :
AEC-Q200
Voltage - Rated DC :
25V
Surface Mount :
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 13 INCH
Dielectric :
X7R
Published :
Width :
0.8mm
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Number of Terminations :
2
Package / Case :
KEMET C0603C224K3RACAUTO7411
220nF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations 0603
C0603C224K3RACAUTO7411 Overview
As far as negative tolerance goes, this part is characterized by 10%.A 10% tolerance is observed for this part in terms of positive tolerance.Its coefficient is 15% ppm/°C and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 25V, it is capable of operating.
C0603C224K3RACAUTO7411 Features
a tolerance of 10%
a tolerance of 10%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V