C0603C223M5RECAUTO
Mfr.Part #
C0603C223M5RECAUTO
Description
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0603
Height :
0.8mm
Width :
0.8mm
Length :
1.6mm
Tolerance :
±20%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Applications :
Automotive, ESD Protection
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
0.022µF
Factory Lead Time :
10 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
Voltage - Rated :
50V
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Number of Terminations :
2
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Series :
ESD SMD Auto X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
KEMET C0603C223M5RECAUTO
ESD SMD Auto X7R 0.022μF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)