C0603C222M5JACAUTO
Mfr.Part #
C0603C222M5JACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 2200PF 50V U2J 0603
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
52 Weeks
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Capacitance :
2200pF
Series :
SMD Auto U2J
Material :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
U2J
Applications :
Automotive
Voltage - Rated :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
870μm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
KEMET C0603C222M5JACAUTO
SMD Auto U2J 2200pF 50V Ceramic Capacitor ±20% U2J 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)