C0603C222M2RECAUTO
Mfr.Part #
C0603C222M2RECAUTO
Description
CAP CER 2200PF 200V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
200V
Height :
0.8mm
Capacitance :
2200pF
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
1.6mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Series :
ESD SMD Auto X7R
Applications :
Automotive, ESD Protection
Temperature Characteristics Code :
X7R
Multilayer :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Tolerance :
±20%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
0.8mm
Dielectric Material :
Ceramic
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
KEMET C0603C222M2RECAUTO
ESD SMD Auto X7R 2200pF 200V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)