C0603C222K4RAL7867
Mfr.Part #
C0603C222K4RAL7867
Description
CAP CER 2200PF 16V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Style :
Temperature Coefficient :
X7R
Lead Spacing :
Applications :
High Reliability, Bypass, Decoupling
Failure Rate :
Series :
SMD Comm X7R SnPb
Thickness (Max) :
0.034" (0.87mm)
Height - Seated (Max) :
Tolerance :
±10%
Capacitance :
2200 pF
Features :
Product Status :
Active
Base Product Number :
C0603C
Voltage - Rated :
16V
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
KEMET C0603C222K4RAL7867
SMD Comm X7R SnPb 2200 pF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)