C0603C221J3RACAUTO
Mfr.Part #
C0603C221J3RACAUTO
Description
CAP CER 220PF 25V X7R 0603
Stock
25
In Stock :
25
Applications :
Automotive, Bypass, Decoupling
Height :
0.8 mm
Width :
0.8 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.034" (0.87mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Class :
Class 2
Length :
1.6 mm
Packaging :
MouseReel
Base Product Number :
C0603C
Brand :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Capacitance :
220 pF
Temperature Coefficient :
X7R
Termination Style :
SMD/SMT
Package :
Digi-Reel?
Product Status :
Active
Lead Spacing :
Termination :
Standard
Type :
X7R Dielectric Commercial Grade MLCCs
Subcategory :
Capacitors
Lead Style :
Qualification :
AEC-Q200
Product :
General Type MLCCs
Series :
SMD Auto X7R
Failure Rate :
Voltage - Rated :
25V
Dielectric :
X7R
Height - Seated (Max) :
Product Type :
Ceramic Capacitors
RoHS :
Details
Features :
KEMET C0603C221J3RACAUTO
SMD Auto X7R 220 pF 25V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)