C0603C220K4GACAUTO
Mfr.Part #
C0603C220K4GACAUTO
Manufacturer
KEMET
Description
CAP CER 22PF 16V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
SMD Auto C0G
Height :
870μm
Ratings :
AEC-Q200
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
15 Weeks
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
22pF
Dielectric :
C0G
Applications :
Automotive
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated DC :
16V
Feature :
Low ESL
KEMET C0603C220K4GACAUTO
SMD Auto C0G 22pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)