C0603C220J3GACAUTO
Mfr.Part #
C0603C220J3GACAUTO
Description
CAP CER 22PF 25V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Lead Free :
Lead Free
Length :
1.6mm
Packing Method :
TR, PUNCHED PAPER, 7 INCH
Series :
SMD Auto C0G
Depth :
800μm
Applications :
Automotive
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Feature :
Low ESL
Height :
870μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
33 Weeks
Thickness :
863.6μm
Capacitance :
22pF
Dielectric :
C0G
Case Code (Metric) :
Width :
0.8mm
Packaging :
Cut Tape (CT)
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Published :
Multilayer :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Rated DC :
25V
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Radiation Hardening :
No
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
KEMET C0603C220J3GACAUTO
SMD Auto C0G 22pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations Low ESL Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)