C0603C202J8JACAUTO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
C0603C202J8JACAUTO
Manufacturer
KEMET
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2000PF 10V U2J 0603
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Automotive
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
870μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
Material :
Ceramic
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Low ESL, Low Dissipation Factor
Temperature Coefficient :
U2J
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Voltage - Rated :
10V
Capacitance :
2000pF
Factory Lead Time :
52 Weeks
Thickness (Max) :
0.034 0.87mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
SMD Auto U2J
Operating Temperature :
-55°C~125°C
KEMET C0603C202J8JACAUTO
SMD Auto U2J 2000pF 10V Ceramic Capacitor ±5% U2J 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Low ESL, Low Dissipation Factor Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)